آشنایی با انواع سقف‌های سوله (بخش اول)
آشنایی با انواع سقف‌های سوله (بخش اول)

آشنایی با انواع سقف‌های سوله (بخش اول)، سقف سوله، یکی از بخش‌های مهم کارگاه‌ها و مراکز صنعتی محسوب می‌شود. جالب است بدانید که یکی از مراحل مهم و زمان بر ساخت سوله، طراحی سقف سوله است. از آنجا که سقف سوله از اهمیت بالایی برخودار است، باید طراحی آن با دقت و وسواس بسیاری انجام شود. هر سوله با توجه به نوع کاربری، به سقفی با طراحی ویژه نیاز دارد. در ادامه می‌خواهیم شما را با انواع سقف‌های سوله بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید با توجه به نوع کاربری سوله بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع  پوشش مناسب برای سقف سوله

یکی از اهداف طراحی سقف‌های سوله، عایق‌سازی حرارتی و صوتی است. استفاده از سقف سوله علاوه بر جلوگیری از تبادل دمایی با محیط بیرون، انتقال صوتی از داخل سوله به بیرون یا بالعکس را نیز کاهش می‌دهد. در انتخاب سقف باید مقاومت آن در برابر بارندگی و رطوبت و زنگ‌زدگی نیز در نظر گرفته شود. پوشش‌های مختلفی برای سقف سوله وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

گالوانیزه ساده همراه با پشم شیشه و توری فلزی

یکی از پوشش‌های سوله‌های کارگاهی قدیمی، پشم شیشه است که به خاطر قیمت ارزان و عایق حرارتی در بازار مورد توجه خریداران قرار می گرفت. امروزه در برخی از پروژه‌ها از پشم‌شیشه استفاده می‌شود. هم‌چنین جهت مهار صفحات پشم شیشه، توری فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درنهایت هم یک لایه ورق گالوانیزه جهت حفاظت از عایق پشم شیشه روی کار قرار می‌گیرد. البته گاهی به جای پشم شیشه از پشم‌سنگ استفاده می‌شود که به دلیل  مقاومت بالا در برابر حرارت، در مقابل آتش‌سوزی دوام بالاتری دارد.

ورق گالوانیزه رنگی همراه با عایق مناسب

یکی‌دیگر از پوشش‌هایی که جهت سقف‌های سوله استفاده می‌شود، ورق گالوانیزه رنگی به همراه عایق مناسب است. ورق گالوانیزه رنگی با طرح و رنگ‌های مختلفی در بازار عرضه می‌گردد. هم‌چنین زیر این ورق مانند نمونه قبلی از پشم‌شیشه یا پشم‌سنگ استفاده می‌شود.

از مزیت‌های استفاده از ورق گالوانیزه می‌توان به قیمت مناسب و هزینه کم نگهداری و تعمیرات آن اشاره کرد. هم‌چنین در برابر زنگ‌‍زدگی و پوسیدگی مقاوم است

طلق پلی کربنات

پلی کربنات، یکی‌دیگر از پوشش سقف‌های سوله است که در اصطلاح به آن طلق نیز می‌گویند. هم‌چنین به خاطر شفافیت، جایگزین خوبی برای شیشه است. این پوشش دارای طرح و رنگ‌های متنوع است و بیشتر در سوله‌های فروشگاهی و انبار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این محصول میتوان به تبادل حرارتی با محیط بیرون و بهره مندی از نور خورشید اشاره کرد. از کاربرد ورق‌های پلی کربنات می توان موارد زیر را نام برد:

  • سقف دامداری
  • سوله‌های فروشگاهی
  • انبار
  • سوله‌هایی که به عنوان پارکینگ‌های عمومی از آن استفاده می‌شود.
  • سالن‌های ورزشی
  • سوله‌های گلخانه‌ها

از مزایای پوشش ورق‌های پلی کربنات شفاف، می‌توان به استفاده بهینه از نور خورشید و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی اشاره کرد. هم‌چنین این ورق به خاطر ویژگی  ضد ضربه بودن، مقاومت و شفافیت در بازار مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.