آشنایی با نحوه کار تراز لیزری و انواع آن
آشنایی با نحوه کار تراز لیزری و انواع آن

آشنایی با نحوه کار تراز لیزری و انواع آن، تراز لیزری ابزاری است که در عملیات عمرانی و ساختمانی جهت تراز کردن، سنجش و ایجاد شیب دلخواه و عمود کردن سطوح مختلف به کار می رود. با توجه به رشد سریع علوم طراحی و معماری استفاده از ابزارهای قدیمی و دستی، باعث بالا رفتن درصد بروز خطا می شود؛ به همین دلیل باید از ابزار دقیق تری از جمله تراز لیزری استفاده نمود. این ابزار تنها به وسیله اشعه لیزر و بدون سیم یا نخ و … عملیات سنجش تراز را انجام می دهد که دارای دقت بسیار بالاتری نسبت به روش های قدیمی می باشد.

نحوه کار تراز لیزری:

پرتوهای خروجی این دستگاه به صورت سه خط تراز عمود برهم، یکی در راستای افقی و دو خط دیگر در راستای عمودی بوده که نسبت به هم زاویه قائم تشکیل می دهند. محل تلاقی دو خط عمود بایکدیگر و با خط افق باعث ایجاد ۳ نقطه شاقولی و نقطه چهارم نیز در پایین دستگاه تشکیل می گردد. کلیه این نقاط تشکیل شده دو به دو نسبت به یکدیگر عمود می باشند. دستگاه قادر است هریک از خطوط افقی یا عمودی را به تنهایی نمایش دهد.

مدل های لیزری که خاصیت خود ترازی دارند، قادرند تا زاویه ای معین در صورتی که محل قرارگیری آن ها تراز نباشند خود را تراز کرده، ولی در صورتی که توانایی خود ترازی نداشته باشند با استفاده از تراز حبابی موجود روی دستگاه، دستگاه را تراز می کنند. در برخی از این مدل های خودتراز در صورت تراز نبودن دستگاه و همچنین قادر نبودن دستگاه به خود ترازی خطوط لیزری به صورت چشمک زن کاربر را از تراز نبودن دستگاه مطلع می کنند.

در صورت نیاز به خطوطی غیر از راستای عمودی و افقی می توان از قابلیت دیگر دستگاه در تولید خطوطی عمود برهم ولی در راستاهای دلخواه استفاده نمود. این دستگاه ها همچنین قابلیت نصب بر روی پایه دوربین های عکاسی و فیلمبرداری را دارا بوده و علاوه بر این با استفاده از پایه های آهنربایی امکان نصب آن ها بر دیواره های فلزی نیز فراهم می شود.

طبقه‌بندی انواع تراز لیزری:

  • لیزرهای نقطه ای:

این نوع از دستگاه‌های لیزری پایه‌ای‌ ترین نوع این دستگاه هستند و برای کاربری‌های ساده‌ای مثل انجام امور عمرانی ساده در خانه و یا امور مربوط به دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از لیزرها وقتی کاملا متصل باشد، یک نقطه نورانی روی سطح می‌اندازد، که در صورت نیاز با جابجایی سر ابزار می‌توان مکان این نقطه را تغییر داد.

  • لیزرهای خطی:

در صورتی که پروژه نیاز به هم‌ترازی سطوح افقی و عمودی داشته باشد، بهترین انتخاب لیزرهای خطی هستند، این لیزرها باید روی سطح یا سه پایه ثابت شوند، تا بتوان خطوط عمودی و افقی را به خوبی طراحی کرد. این ابزار متحرک نیست و باید آن را به صورت دستی از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال داد. از مزایای این نوع ترازهای لیزری دوام بالای آن ها است، اگرچه نسبت به لیزرهای ثابت نقطه‌ای گران‌تر هستند.

  • لیزرهای چرخشی:

این ترازهای لیزری برای محیط‌های بزرگ و پروژه‌های پیچیده در مساحت‌های بالا مناسب هستند، لیزرهای چرخشی قابلیت اندازه‌گیری بسیار دقیق در فواصل خاص را دارند، این لیزرها به یک موتور چرخشی مجهز هستند که خطوط نور را اطراف دستگاه می‌چرخاند.

نکات خرید تراز لیزری:

پیش از خرید تراز لیزری ابتدا باید به برخی از نکات توجه کنید تا بهترین تراز لیزری ( Laser leveling tool ) را بتوانید خریداری نمائید ما به چند نکته مهم برای خرید بهترین تراز لیزری اشاره نموده ایم:
  1. دارا بودن پایه آهنربایی قوی
  2. تعداد محورهای افقی و یا عمودی که می توانید پیاده سازی کنید
  3. دارا بودن سیستم هشداردهنده به صورت نوری و یا صوتی که در حین تراز نبودن دستگاه به کاربر اطلاع می دهد
  4. وزن سبک نکته مهمیست چرا که کاربر باید بتواند به راحتی آن را حمل کند
  5. دارا بودن سیستم تراز اتوماتیک
  6. امکان استفاده درحالت غیر تراز برای پیاده سازی محورهای مختلف

قیمت تراز لیزری:

ترازهای لیزری در انواع مختلفی تولید شده اند. معمولاً نوع نقطه ای و جیبی پایین ترین قیمت و نوع روتاری یا چرخشی بالاترین قیمت را دارند. از دیگر نکات مهم در قیمت این کالا، رنگ لیزر آن است. لیزرهای سبز رنگ قیمت بالاتری نسب به رنگ قرمز دارند. دقت و برد تراز نیز از دیگر نکاتی است که در قیمت این محصول تأثیرگذار است.