نحوه عملکرد واحد مراقبت پنوماتیک به چه صورت است؟
نحوه عملکرد واحد مراقبت پنوماتیک به چه صورت است؟

نحوه عملکرد واحد مراقبت پنوماتیک به چه صورت است؟، واحد مراقبت پنوماتیک چیست، به بیانی ساده این واحد مسئولیت، مراقبت از هوای فشرده ورودی به عملگر ها را دارد، چرا که عملگر ها دارای حساسیت بسیار بالایی هستند و ورود هرگونه آلودگی به آن ها می تواند باعث ایجاد اختلال در روند عملکرد آن ها باشد. هوا در مناطق مختلف خواص منحصر به فردی دارد، برای مثال در شهری مثل تهران هوا آلوده و حاوی گرد و غبار زیادی است یا در شهر های شمالی و جنوبی که نزدیک دریا هستند هوا بسیار مرطوب است، در صورتی که هوای مورد نیاز برای کار کردن تجهیزات پنوماتیکی دارای استاندارد های خاصی است که واحد مراقبت موظف به تنظیم خصوصیات هوا است.

نحوه عملکرد واحد مراقبت پنوماتیک:

یک واحد مراقبت کامل هوا سه کار را انجام می‌دهد: تصفیه هوای ورودی، تنظیم فشار هوا و تنظیم روغن هوا. وجود آب در سیستم سبب خورندگی و وجود ذرات جامد سبب خراشیدگی تجهیزات می شود. فیلتر، ذرات آب و آلودگی های موجود در هوای خروجی کمپرسور را می گیرد. این اولین گام در بهبود کیفیت هوا است. رگولاتور، فشار هوایی را که به سمت تجهیزات پنومات هدایت می‌شود را تنظیم می کند، این دومین گام برای یک واحد مراقبت است.

روغن زن، با تزریق روغن، اصطکاک داخلی را برای تجهیزات کاهش می دهد. منتها این کار باید برای تجهیزاتی که هوای ورودی برای آن ها باید روغن کاری شود انجام گیرد. محل واحد مراقبت پنوماتیک در سیستم های پنومات مهم است که باید بعد از کمپرسور و قبل از ورود به تجهیزات پنوماتیک باشد.

نگهداری و تعمیرات واحد مراقبت پنوماتیک:

روش های نگهداری روزمره زیر بر اساس یک قاعده منظم ضروری می باشند:

  • فیلتر پنوماتیک:

مقدار آب تقطیر شده باید به صورت منظم بازرسی شود و همچنین نباید از سطح نشان داده شده در شیشه آبنما (شیشه مرئی) تجاوز نماید. در صورتی که آب از سطح مورد نظر تجاوز نماید باعث می شود که آب جمع شده موجود وارد خطوط هوایی گردد. آب تقطیر شده اضافی می تواند با استفاده از شیر تخلیه تعبیه شده بر روی شیشه آبنما (شیشه مرئی) تخلیه شود. کارتریج فیلتر نیز باید بازرسی شود و در صورت نیاز باید تمیز شده و یا تعویض گردد .

  • رگولاتور پنوماتیک:

این قطعه نیازی به تعمیر ندارد مشروط به آن که پیش از آن فیلتر هوا نصب شود.

  • روغن زن پنوماتیک:

اگر روغن زن در سیستم نصب شده باشد، بهتر است شیشه روغن نما (شیشه مرئی) آن را بازرسی نمایید تا اگر ضروری است ، روغن به حد مشخص شده رسانده شود. فیلتر پلاستیکی و کاسه روغن زن پنوماتیک نباید توسط تری کلرواتیلن تمیز شود و باید توجه نمود که برای روغن زنی از روغن های معدنی استفاده شود.