نرده شیشه ای چیست و دلیل استفاده از شیشه به عنوان نرده چیست؟
نرده شیشه ای چیست و دلیل استفاده از شیشه به عنوان نرده چیست؟

نرده شیشه ای چیست و دلیل استفاده از شیشه به عنوان نرده چیست؟، شاید اگر چند سال پیش به شما می‌گفتند که می‌توانید از شیشه به‌عنوان نردۀ راه‌پله و ... استفاده کنید، برایتان بسیار عجیب به نظر می‌رسید. در این مطلب قصد داریم به بررسی معایب انواع نرده شیشه ای بپردازیم و دربارۀ انواع حفاظ شیشه ای و جان پناه شیشه ای اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، بنابراین اگر قصد دارید برای پروژه‌های ساختمانی خود از چنین نرده‌‌ای استفاده کنید، برای انتخاب بهتر در ادامه با ما همراه باشید.

نرده شیشه ای چیست؟

نرده شیشه ای به حفاظی گفته می‌شود که از صفحات شیشه‌ای ساخته شده که این صفحات به‌وسیلۀ پایه‌های استیل، آهن و یا آلومینیومی در جای خود به‌طور ثابت قرار می‌گیرند. ویژگی استفاده از نرده‌های شیشه‌ای آن است که به دلیل شفافیت زیاد در دید، باعث جذاب‌تر شدن و دید بهتر منظره می‌شوند و نور به این صورت در فضای شما پخش می‌شود، ضمن آن‌که از نظر زیبایی، نمای بهتری نسبت به سایر نرده‌ها دارد.

نوع شیشه‌ای که اصولا برای حفاظ شیشه ای استفاده می‌شود، از جنس شیشه سکوریت و لمینت است و عموماً شوک‌های دمایی اجازۀ ترک خوردن و شکسته شدن به آن‌ها نمی‌دهد، بنابراین در هر مکان و فضایی شما می‌توانید از حفاظ شیشه ای استفاده نمایید.

شیشه‌های سکوریت به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که هفت برابر مقاوم‌تر از شیشه‌های خام و معمولی هستند و در برابر عواملی همچون طوفان‌های بسیار شدید، ضربات سنگین، حریق تا دمای 300 درجه سانتی‌گراد و ... می‌توانند از خود مقاومت نشان دهند. شیشه سکوریت در صورتی که دچار شکستگی شود قطعات بسیار ریزی تبدیل خواهند شد و برندگی در پی نخواهند داشت. نرده شیشه ای لمینت به عنوان جان پناه استفاده می‌شود زیرا در صورت شکستن فرو نمی‌ریزد.

انتخاب درست حفاظ شیشه ای

همان‌طور که می‌دانید، شاید اولین دلیل استفاده از نرده‌های شیشه‌ای زیبایی بخشیدن به محیط باشد. اما این مورد تنها وظیفۀ این نرده‌ها نیست، بلکه وظیفۀ اصلی نرده‌های راه‌پله، حفظ جان شماست، بنابراین باید توجه داشته باشید که ارتفاع نرده‌ها در هر قسمت از خانه و برای هر جایی باید نسبت به جای دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل بی‌توجهی به استانداردها می‌تواند اسباب بروز مشکل و شکستن شیشه‌ها را به همراه داشته باشد.

جمع بندی

از نرده‌های شیشه‌ای و همچنین جان پناه و محافظ شیشه‌ ای می‌توان در برابر بروز خطرات برای افراد استفاده کرد. در ساختمان‌ها و در جاهایی مانند پشت بام، تراس، ایوان، پله‌ها و پاگردها می‌توان از این محصول استفاده کرد، زیرا می‌توانند از جان افراد حفاظت کرده و مانع از سقوط آن‌ها شوند. اما باید این موضوع را نیز به‌یاد داشت که برای نصب نرده‌ها، حفاظ‌ها و همچنین جان پناه شیشه ای و سقف متحرک شیشه ای بهتر است از بهترین نوع شیشه به‌همراه یراق‌آلات مرغوب استفاده شود تا بتوان از بروز عواقب بد و ناگوار جلوگیری نمود.