ون تمام الکتریکی BYD E۶

۱۳۹۶/۰۵/۲۷      ۲۴۴۰

هرچند برند BYD برای مردم کشورمان، ناشناخته و کم‌اهمیت به نظر می‌رسد؛ در کشور چین شهرت بالایی دارد و البته با محبوبیتی فراتر از شرکت‌های چری و جک، فعالیت می‌کند. پیش از این با شاسی‌بلند S۶ از برند BYD آشنا شده بودیم که پلت‌فرم و بدنه‌ای مشترک با لکسوس RX ۳۵۰ داشت؛ اما در نمایشگاه مشهد، متوجه یک ون مدرن با پیشرانه‌ی الکتریکی شدیم که بنا به ادعای BYD، با هر شارژ کامل باتری‌های ۹۰ کیلووات ساعت، می‌تواند مسافتی نزدیک به ۴۰۰ کیلومتر بپیماید. این خودرو با نام E۶ شناخته می‌شود و در کمال ناباوری، برای فروش در ایران آماده می‌شود.
موتور برقی E۶، قدرت ۱۲۱ اسب بخار با گشتاور ۴۵۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کند و می‌تواند به نهایت سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت برسد. شارژ کامل این خودرو با استفاده از برق شهری، حدود ۹ ساعت طول می‌کشد اما به کمک شارژر مخصوص به خود، می‌تواند در زمان ۲ ساعت شارژ شود. باتری‌های مدل E۶، حدود ۳۰ کیلووات ساعت انرژی در ۲ ساعت ذخیره می‌کنند که همین میزان، برای حرکت تا مسافت ۱۴۰ کیلومتر کافی خواهد بود. BYD زمان رسیدن این خودرو از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را ۷.۷ ثانیه عنوان کرده است.
باخبر شدن از قیمت خودروی E۶، عجیب‌ترین رویداد نمایشگاه خودروی مشهد برای بازدیدکنندگان بود؛ چراکه مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان توجیه‌ناپذیر به نظر می‌رسید. با توجه به قیمت برق در ایران، محصول جدید BYD برای حرکت در هر ۱۰۰ کیلومتر، حدود ۴ هزار تومان انرژی مصرف می‌کند که در مقایسه با خودروهای مشابه با میانگین مصرف بنزین ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و احتساب بنزین هزار تومانی، به‌سختی می‌تواند خریدار پیدا کند.

مطالب مشابه
نظرات
ثبت نظر