نحوه تعمیر و بازسازی مبلمان چرمی چستر
نحوه تعمیر و بازسازی مبلمان چرمی چستر

نحوه تعمیر و بازسازی مبلمان چرمی چستر، هر اندازه که در نگهداری از مبلمان چرمی دقت به خرج دهید، با این حال در بلند مدت آسیب هایی به آن وارد می شود. این آسیب دیدگی زمانی که در خانه کودک داشته باشید یا از حیوانی خانگی استفاده نمایید، بیش تر می شود. بنابراین به طور کلی می توان گفت سالم نگه داشتن مبلمان چرمی در طول زمان تقریبا غیر ممکن می باشد. اما بدون شک راهکارهایی برای تعمیر این گونه آسیب دیدگی ها وجود دارد. تعمیر و بازسازی چرم به دلیل قابلیت های منحصر بفرد آن کار چندان سختی نمی باشد. حتی خراش و آسیب دیدگی های عمیق نیز قابل بازسازی می باشد. آن چه که در ادامه این مطلب با شما در میان می گذاریم، راهکارهای بازسازی مبلمان چرمی آسیب دیده می باشد.

مشخص کردن نوع چرم

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، مشخص کردن نوع چرمی است که قصد تعمیر آن را دارید، چرا که نحوه تعمیر انواع چرم با یکدیگر متفاوت می باشد. به طور کلی از سه نوع چرم برای ساخت مبلمان استفاده می شود که شامل چرم رنگی، چرم آنیل و چرم بیکست یا پی یو می باشد. در ساخت 85 درصد مبلمان چرمی از چرم رنگی استفاده می شود. این نوع چرم از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در طولانی مدت مقاومت بیش تری در برابر هرگونه آسیب دیدگی دارد. هم چنین در برابر جذب مایعات نیز مقاوم می باشد.

چرم آنیل از از چرم با کیفیت بسیار بالا تولید شده است و به همین دلیل کم تر مبلمانی را می توان یافت که از این چرم در ساخت آن استفاده شده باشد. این نوع چرم از هیچ پوشش سطحی برخوردار نبوده و از این رو بافت چرم به خوبی قابل مشاهده می باشد. بسیاری از شرکت ها از چرم شبیه سازی شده چرم آنیل برای ساخت مبلمان چستر استفاده می کنند. این مبلمان نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به وسیله یک لایه محافظتی پوشیده می شوند.

چرم بیکست یا پی یو نوعی چرم صنعتی می باشد اما مبلمانی که به وسیله این نوع چرم تولید شود نیز مبلمان چرمی شناخته می شود. برای تولید این نوع چرم از نمونه هایی با کیفیت پایین تر استفاده شده و از پلی یورتان برای لمینت سطح آن استفاده می شود.

تماس با شرکت یا فروشگاه مبلمان

بسیاری از شرکت ها در هنگام خرید مبلمان چستر چرمی خدمات پس از فروش به شما ارائه می دهند. از این رو می توانید از این خدمات برای تعمیر مبلمان استفاده نمایید. در صورتی که از این خدمات بهره مند نبوده و یا مدت زمان استفاده از آن برای شما به پایان رسیده است، می توانید با ارائه مشخصات مبلمان خود از متخصصان شرکت یا فروشگاهی که مبلمان خود را تهیه کرده اید، راهکار بازسازی مبلمان چرمی بر اساس نوع آن را جویا شوید.

ارزیابی میزان آسیب دیدگی

میزان و عمق آسیب دیدگی ها بدون شک متفاوت است. راهکار تعمیر و بازسازی خراش های سطحی و عمقی با یکدیگر متفاوت می باشد. بررسی مقدار آسیب دیدگی با چشم قابل ارزیابی می باشد. منظور از میزان آسیب دیدگی سطحی تنها ایجاد خراش بر روی سطح محافظ مبلمان می باشد. در مقابل آسیب دیدگی عمقی به این معناست که خود چرم نیز آسیب دیده است. در بعضی مواقع این میزان آسیب دیدگی به اندازه ای است که انجام این کار باید توسط متخصص انجام گیرد.

تعمیر آسیب دیدگی سطحی

برای بازسازی آسیب دیدگی سطحی می توانید از روغن زیتون، روغن بچه و روغن زین استفاده نمایید. برای انجام این کار روغن را به صورت مستقیم بر روی قسمت آسیب دیده مالیده و برای یک ساعت به آن اجازه دهید تا خشک شود. سپس به وسیله پارچه ای تمیز آن را از روی سطح پاک کنید. اگر بار اول نتیجه مطلوبی به دست نیاوردید، از روغن بیش تری استفاده کرده و چند ساعت آن را به همان حالت باقی بگذارید.

استفاده از روغن لانولین

به این منظور از یک پارچه کتانی استفاده کرده و آن را آغشته به روغن لانولین کنید. سپس پارچه را در جهت خراش بر روی آن بکشید. توجه داشته باشید که این کار باید چند بار صورت گیرد تا نتیجه مطلوب به دست آید.

استفاده از سشوار

قیل از استفاده از سشوار در ابتدا باید به جنس چرم توجه داشته باشید. استفاده از این روش تنها برای انواع چرم آنیل و چرم بیکست امکان پذیر می باشد. برای انجام این کار تکه ای پارچه روی خراش انداخته و سشوار را به آن نزدیک کنید. هم چنین می توانید از اتو نیز برای انجام این کار استفاده نمایید. در صورت استفاده از سشوار بهتر است اطراف محل آسیب دیدگی را با دست فشار دهید. در صورت استفاده از اتو نیز آن را به مدت 10 ثانیه بر روی پارچه قرار داده و آن را بردارید. این کار را تا از بین رفتن خراشیدگی انجام دهید. برای شروع انجام این کار تا سرد شدن سطح چرم صبر کرده و سپس این کار را انجام دهید.

استفاده از واکس کفش

برای استفاده از واکس کفش، از نمونه ای که رنگ آن به رنگ مبلمان شباهت دارد، استفاده نمایید. برای انجام این کار از یک پارچه تمیز استفاده کرده و از واکس بر روی محل خراش بزنید. استفاده از این روش به کم رنگ تر شدن خراش ها کمک می کند. استفاده از این روش برای انواع چرم با رنگدانه های قوی بسیار مناسب می باشد.