بی ام و M۲ کامپتیشن : غول سرکش باواریایی!

۱۳۹۷/۰۵/۲۲      ۲۱۷۰

محصولات M پرفورمنس بی ام و اصولا دارای قدرت بیشتر و برخی ریزه کاری های جزئی در طراحی هستند اما این بار بی ام و M۲ قدم را فراتر نهاده و در نسخه ی جدید خود تغییراتی اساسی را دیده است.

بزرگترین تغییری که در این بخش شاهد آن هستیم تغییر پیشرانه است. پیشرانه ی ۶ سیلندر توربوی خطی که از مدل M۱۳۵i به این خودرو رسیده بود جای خود را به یک موتور قدرتمند از خانواده ی M۴ داده است.
پیشرانه ی جدید در مقایسه با مدل قبلی از نظر حجمی تفاوتی نداشته است ، اما این موتور با بهره گیری از دو توربو شارژر و سیستم اگزوز سفارشی سیستم خنک‌کنندگی هوی دیوتی توانسته قدرت M۲ جدید را از ۳۶۵ اسب بخار به ۴۰۴ اسب ارتقا دهد و گشتاور آن را از ۵۰۰ نیوتن متر به ۵۵۰ برساند که این تغییرات در نوع خود بسیار قابل توجه است.

البته که قدرت بیشتر را نمی‌توان رها کرد بنابراین مهندسان ب‌ام‌و شاسی را نیز ارتقا داده‌اند. در آغاز باید گفت پوسته‌ی M۲ استاندارد با استفاده از قطعات فیبر کربنی و آلومینیومی مستحکم‌تر شده و سیستم تعلیق عقب نیز دارای مفصل‌های قوی‌تری است. اما ایرادی که در اینجا می توان به آن پی برد عدم تغییر کلیت کالیبراسیون سیستم تعلیق  است و همچنین اپشن دامپر های تعلیق پذیر نیز وجود ندارد.

از طرف دیگر سیستم کنترل پایداری دوباره تنظیم شده و هم‌اکنون شاهد دیفرانسیل لغزش محدود با کنترل الکترونیکی می‌باشیم. سیستم ترمز هم دارای دیسک‌های بزرگ‌تر ۳۸۰ و ۳۷۰ میلی‌متری در جلو و عقب بوده ولی همچون گذشته یک گیربکس ۶ سرعته دستی و ۷ سرعته دوکلاچه را می‌توان انتخاب کرد.

احتمالاً تنها طرفداران تیزچشم ب‌ام‌و خواهند توانست تغییرات ظاهری M۲ کامپتیشن را تشخیص دهند. این خودرو دارای جلوپنجره کلیوی پهن‌تر و سپر جلوی متفاوتی است که ورودی‌های هوای بزرگ‌تری برای بهبود سیستم خنک‌کنندگی را در خود جای داده است. همچنین عناصر مشکی براق زیادی در بدنه وجود داشته و رینگ‌های ۱۹ اینچی آلیاژی را نیز می‌توان به رنگ مشکی انتخاب کرد.


داخل کابین شاهد تغییرات نه چندان زیادی هستیم. واضح‌ترین تفاوت این خودرو نصب صندلی‌های جلویی است که دارای بالشتک‌های بسیار زیاد و همچنین لوگوی نورانی M۲ می‌باشد. این خودرو همانند M۲ استاندارد از فینیش درجه‌یک و طراحی متمرکز روی راننده سود می‌برد.

با اندک فشاری روی دکمه قرمز استارت که برای اولین بار در این خودرو دیده می‌شود پیشرانه ۶ سیلندر توئین توربوی خطی از خواب خوش بیدار می‌شود. درگیر کردن اولین دنده با استفاده از دسته‌دنده‌ای است که فواصل حرکتی کمی داشته و با اندکی تلاش می‌توان وضعیت صحیح را پیدا کرد. حداکثر گشتاور این پیشرانه در دور ۲۳۵۰ حاصل می‌شود و علیرغم اینکه وزن خودرو ۵۵ کیلوگرم بیشتر از نسخه استاندارد است اما شتاب گیری M۲ کامپتیشن با زحمت زیادی همراه نیست. به یاد داشته باشید که این خودرو بیش از آنکه عضو دیگری از خانواده باشد به عنوان جایگزین M۲ ایفای نقش می‌کند.

با استفاده از گیربکس دوکلاچه به شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۴.۴ ثانیه‌ای می‌رسید. این خودرو به همان اندازه که اعداد نشان می‌دهند سریع است. پرفورمنس قابل‌ارائه توسط M۲ کامپتیشن واقعاً هیجان‌انگیز می‌باشد. در جایی که خودروی قبلی بهترین عملکردش را در دورهای میانی نشان می‌داد، خودروی جدید در هر دوری قوی بوده و ردلاین آن ۷۵۰۰ می‌باشد. به همه‌ی این موارد باید صدای جذابی را اضافه کنیم که طبیعی‌تر می‌باشد. با انتخاب حالت‌های رانندگی اسپورت و اسپورت پلاس شاهد تیزی خوب پیشرانه هستیم.

با رسیدن به پیچ کافی است ترمزهای بزرگ‌تر و قوی‌تر را فشار دهید. سیستم هماهنگی با دور پیرانه نیز به طور خودکار اقدام به معکوس دادن می‌کند. حمله به پیچ‌ها نشان می‌دهد که فرمان خودرو فربه و مستقیم بوده و دماغه خودرو چسبندگی زیادی دارد. با این خودرو می‌توانید اعتمادبه‌نفس زیادی در پیچ‌ها داشته باشید.

تغییراتی که در سیستم تعلیق عقب و دیفرانسیل صورت گرفته باعث می‌شود خودرو در هنگام خروج از پیچ و زمان فشار پدال گاز برجسته‌تر باشد. البته که قدرت و گشتاور زیادی به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود و به همین خاطر M۲ کامپتیشن به راحتی می‌توان بیش فرمانی را در زمان خاموش شدن سیستم‌های الکترونیکی نشان دهد؛ اما به یاد داشته باشید بازنگری‌های صورت گرفته در سیستم تعلیق باعث شده‌اند این خودرو کنترل بیشتری در مقایسه با قبل داشته باشد. هنوز هم ناهمواری‌های جاده می‌توانند باعث ناراحتی این ب‌ام‌و کوتاه و پهن شوند اما اکثر اوقات می‌توانید سواری خوبی را تجربه کنید.

اگر سختگیر نباشید M۲ را خودرویی سرراست برای رانندگی روزمره خواهید یافت. این خودرو به اندازه آئودی RS۳ ریلکس نیست و سواری سفت و صدای اگزوز پرطنینی دارد اما ب‌ام‌و در کل خودرویی آرام و توانا و همچنین جادار در حد یک کوپه‌ی دو درب جمع‌وجور می‌باشد.

نسخه کامپتیشن جدید M۲ همانی است که باید باشد. استفاده از پیشرانه جدید باعث شده با یک خودروی ناب M طرف باشیم. همچنین اصلاحات اعمال شده در شاسی باعث شده خودرو کنترل بیشتری نسبت به قبل داشته باشد. ب‌ام‌و M۲ کامپتیشن نه تنها کوپه‌ای سریع و هیجان‌انگیز است بلکه بهترین خودروی M نیز محسوب می‌شود.

مشخصات کلی بی ام و M۲ کامپتیشن

- قیمت: ۴۹۲۸۵ پوند
پیشرانه: ۶ سیلندر ۳ لیتری توربو
- قدرت/گشتاور: ۴۰۴ اسب بخار/۵۵۰ نیوتون متر
گیربکس: ۶ سرعته دستی، دیفرانسیل عقب
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۴.۴ ثانیه
حداکثر سرعت: ۲۵۰ کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت : ۱۰ لیتر در هر صد کیلومتر
مطالب مشابه
نظرات
ثبت نظر
//