پلتفرم Cockpit کوالکام

۱۳۹۷/۱۰/۱۸      ۲۶۱۵

کوالکام در سال ۱۹۸۵ توسط دانش‌آموختگان مؤسسه فناوری ماساچوست و پروفسور اروین ام. جیکابز از دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، به همراه آندره وتربی، راه‌اندازی شد.نخستین محصول شرکت کوالکام، پروژه راه‌اندازی ماهواره اومنی‌تراکس بود، که از شرکت اومنی‌نت خریداری شد و در زمینه ارائه خدمات پیام کوتاه و جی‌پی‌اس فعالیت می‌نمود. اومنی‌نت نیز توسط پرویز نظریان و نیل کادیشا تأسیس شده‌است.در دهه ۱۹۹۰ شرکت کوالکام اقدام به تولید تجهیزات مخابرات راه‌دور و تأسیسات شبکه‌های تلفن همراه نمود، که شامل تجهیزات دسترسی چندگانه تقسیم کدی، مدارهای مجتمع با کاربرد خاص و در آغاز دهه ۲۰۰۰ میلادی، در پروژه مشارکتی نسل سوم شبکه تلفن همراه مشارکت داشت. این شرکت در زمینه استانداردسازی شبکه‌های تلفن همراه، که در بستر جی‌اس‌ام ارائه می‌شود، نوآوری‌های بسیاری داشته‌است. کوالکام همچنین در طراحی و توسعه سامانه جهانی مخابرات سیار امروزی، سهم بسیاری داشته‌است.
 
 
کوالکام تولیدکننده‌ی بزرگ تراشه‌ که از چند سال پیش کار روی تولید پلتفرم‌ مرتبط با خودروهای هوشمند را شروع کرده است، امروز در نمایشگاه CES 2019 از نسل سوم پلتفرم هوش مصنوعی Cockpit برای خودروهای هوشمند رونمایی کرد. این پلتفرم قرار است بطور کامل با دستورات صوتی کار کند و جایگزین روش‌های قدیمی کنترل خودرو شود.پلتفرم Cockpit از سه سطح بهره می‌برد تا خودروهای رایج، رده میانی و رده بالا را پوشش دهد. هسته‌ی اصلی این پلتفرم برای هر سه سطح یکسان بوده و از تراشه‌ی Snapdragon 820A بهره می‌برد. موتور هوش مصنوعی کوالکام به همراه پردازنده‌ی اختصاصی سیگنال نیز در همه‌ی سطح‌های Cockpit بکار گرفته شده است. علاوه بر این‌ها یک پردازنده‌ی Qualcomm Hexagn در این پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد که وظیفه‌ی یادگیری ماشین و طبقه بندی اطلاعات را برعهده دارد. 
 
 
در نسل سوم پلتفرم هوش مصنوعی Cockpit شاهد استفاده از سنسورهای Vison Camera کوالکام هستیم که امکان ساخت خودروهای خودران را در اختیار خودروسازان قرار می‌دهد. به کمک این قابلیت می‌توان به اطلاعات ارسالی دیگر خودروها دسترسی یافت تا نقشه‌ی چند سطحی ساخته شود. پلتفرم هوش مصنوعی جدید کوالکام، امکان مانیتورینگ داخل کابین خودرو را نیز فراهم می‌کند.کوالکام در کنفرانس رونمایی از نسل سوم Cockpit در CES امسال گفت: «با رونمایی از نسل سوم پلتفرم Cockpit برای خودروها ما تعهد خود را برای ارائه تجربه‌ی درون خودروییِ کاملا متمایز و سفارشی‌شده به مشتریان خود نشان دادیم.» کوالکام تمام تلاش خود را کرده است تا به کمک هوش مصنوعی و استفاده از سنسورها و پردازنده‌های مختلف، بستری را فراهم کند تا خودروسازان از طریق آن، خودروهای خود را هوشمندتر کرده و امنیت و سهولت را به مشتریان خود ارائه کنند.

مطالب مشابه
نظرات
ثبت نظر
//