تحویل اولین بوگاتی شیرون اسپورت

۱۳۹۷/۱۱/۱۹      ۲۱۳۶

بوگاتی شیرون یک خودروی سوپر اسپرت موتور وسط است که توسط گروه فولکس‌واگن ساخته شده‌است. این خودرو در زبان انگلیسی کایرون و در فرانسوی شیرون تلفظ می‌شود. این مدل جانشین خودروی پیشین این کمپانی یعنی بوگاتی ویرون است. خودروی مذکور در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۷ رونمای شد. شتاب اولیه خودرو ۲/۳ ثانیه می‌باشد و ۰ تا۳۰۰ کیلومتر را در ۱۳.۱ ثانیه می‌پیماید و سرعت نهایی خودرو نزدیک به ۴۶۷ کیلومتر در ساعت است و قیمت آن بیش از ۲٫۶ میلیون دلار اِمریکاست. نام خودرو به افتخار لویس شیرون قهرمان رالی انتخاب شده. شیرون ۱۵۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و در ۹ دقیقه ۶۰ کیلومتر را می‌پیماید ولی بعد ۹ دقیقه بنزین تمام می‌کند.
 
 
حدود 11 ماه پس از رونمایی در نمایشگاه خودروی ژنو، اولین نمونه از بوگاتی شیرون اسپورت به مالک خود تحویل داده شد.این خودروی ویژه توسط عبدالله بن فهد قطری خریداری شده و برخلاف دیگر شیرون های دیده شده کاملاً سفارشی و برجسته است.بخش اعظم بدنه‌ی این هایپرکار در قبضه‌ی رنگ سلطنتی آبی است که کاملاً برازنده‌ی این خودرو می‌باشد. نیمه‌ی عقبی شیرون اسپورت نیز با طرح فیبر کربن براق مزین شده و تضاد بسیار جذابی ایجاد کرده است.
 
 
به منظور اطمینان از هماهنگی خوب بخش‌های جلو و عقب شیرون اسپورت، عناصر آبی‌رنگی در بخش عقب شامل محفظه پیشرانه، دیفیوزر عقب و حتی نشان EB به همراه ABF که مخفف نام خریدار است، بکار رفته‌اند.البته بوگاتی در استفاده از ترکیب آبی و فیبر کربن به بدنه اکتفا نکرده است. با باز کردن درب‌ها شاهد دلربایی چرم آبی‌رنگی خواهید بود که واقعاً چشم‌ها را خیره می‌کند. بخش‌های چرمی مشکی به همراه عناصر فیبر کربنی هم طراحی داخلی را تکمیل کرده‌اند. البته نظرات درباره‌ی میزان جذابیت این بخش به خود شخص بستگی دارد.
 
 
مدل اسپورت شیرون در مقایسه با نسخه استاندارد 18 کیلوگرم سبک‌تر بوده که دلیل آن استفاده از قطعات فیبر کربنی و رینگ‌های سبک‌وزن است. تغییراتی هم در سیستم تعلیق، فرمان و سیستم هدایت گشتاوری دینامیک اعمال شده تا هندلینگ این خودرو بهبود یابد. البته شک داریم که راننده‌ای به حد کافی شجاعت داشته باشد و بتواند این هیولای 1500 اسب بخاری را در جاده‌ها امتحان کند.
 
 
بوگاتی شیرون (به انگلیسی: Bugatti Chiron) یک خودروی سوپر اسپرت موتور وسط است که توسط گروه فولکس‌واگن ساخته شده‌است. این خودرو در زبان انگلیسی کایرون و در فرانسوی شیرون تلفظ می‌شود. این مدل جانشین خودروی پیشین این کمپانی یعنی بوگاتی ویرون است. خودروی مذکور در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۷ رونمای شد. شتاب اولیه خودرو ۲/۳ ثانیه می‌باشد و ۰ تا۳۰۰ کیلومتر را در ۱۳.۱ ثانیه می‌پیماید و سرعت نهایی خودرو نزدیک به ۴۶۷ کیلومتر در ساعت است و قیمت آن بیش از ۲٫۶ میلیون دلار اِمریکاست. نام خودرو به افتخار لویس شیرون قهرمان رالی انتخاب شده. شیرون ۱۵۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و در ۹ دقیقه ۶۰ کیلومتر را می‌پیماید ولی بعد ۹ دقیقه بنزین تمام می‌کند.
 

آمار و ارقامی از شیرون 
 
نشان بوگاتی بر روی شیرون از نقرهٔ میناکاری شده به صورت دستی ساخته شده و ۵۵۰ دلار هزینه دربرداشته‌است.
موتور این خودرو با تمام قدرت به مدت ۲۵ ساعت مورد تست قرار گرفته‌است. شیرون با این قدرت می‌توانست در مدت ۲۵ ساعت مسافت بین ولفسبورگ در آلمان تا فینیکس در آریزونای آمریکا را طی کند.
سیستم خنک‌کنندهٔ موتور می‌تواند سیّال خنک‌کننده را با نرخ ۷۹۸ لیتر در هر دقیقه پمپ کند.
کل تیم تحقیق و توسعهٔ بوگاتی تنها ۱۵۰ نفر هستند. این تعداد کمتر از اعضای تیم ردبول در مسابقات فرمول یک است.
ظرفیت تولید کارخانهٔ بوگاتی در سال در حالت حداکثر خود به ۷۰ دستگاه می‌رسد.
خریداران شیرون به‌طور میانگین ۴۲ خودرو، حداقل یک جت شخصی، یک کشتی تفریحی، سه هلیکوپتر و چهار خانه دارند. بیش از نیمی از خریداران این خودرو کلکسیونرهای آثار هنری هستند.

مطالب مشابه
نظرات
ثبت نظر
//