از نمونه اولیه چوبی تا یک مدل نمادین یک مرسدس‌بنز جی-واگن

۱۳۹۶/۰۵/۱۱      ۳۰۱۲

در سال ۱۹۷۳ اولین طراحی مقدماتی مرسدس‌بنز «گِلنده واگِن» ارائه شد. این مدل با استفاده از چوب به زیبایی ساخته شده بود چون خاک رس نمیتوانست گوشه های نوک تیز از این نمونه ی شاسی بلند را به خوبی نشان دهد.اولین بار در سال ۱۹۷۹ استایل به کار گرفته شده در جی‌-واگن به بازار جهانی (به جز ایالات متحده) قدم گذاشته که این استایل دقیقاً مطابق همان هدفی است که این مدل دنبالش است. طبق گفته ی مدیر فنی کنونی جی-واگن : این خودرو برای استفاده در مقاصد نظامی و ر غیرنظامی به عنوان یک وسیله نقلیه آفرود در نظر گرفته شده است و فرم این مدل مطابق با این کاربری تدارک دیده شده است.

بنابراین نیازهای نیروی نظامی در طراحی این خودرو به عنوان اصلی ترین عنصر در نظر گرفته شده است.«شاهِ ایران» یکی از اولین سفارش دهندگان این مدل بود که با یروزی رسیدن انقلاب اسلامی، این قرارداد لغو شد. جمع و جور بودن عرض بدنه، دیفرانسیل‌های قفل‌شونده، و در کانورتیبل‌ها، یک پنجره‌ جلوی جمع‌شونده به منظور حمل‌ونقل آسان‌تر از جمله ویژگی های این مدل است.به تدریج این خودرو در شهر ها و خارج از محدوده ی نظامی هم مورد استفاده قرار گرفت که برند بنز به استفاده کنندگان آن احساس امنیت و روحیه تهاجمی میداد.
در سال ۱۹۸۹ مرسدس با شناختی که از روحیات مشتریان خود داشت یک نسخه لوکس‌تر از این مدل را که در داخل شرکت با عنوان۴۶۳ شناخته می‌شد،به خط تولید خود اضافه کرد.در این مدل از یک تریم چوبی، صندلی‌های چرمی و ترمزهای ضدّ قفل استفاده میشد. بنابراین خیلی زود پرفروش‌ترین نسخه جی‌واگن شد و ۷۰ درصد از سفارش‌ها را ازآن خود کرد.
برخی واردکنندگان این تراک را علی رغم عدم ورودش به بازار آمریکا آن را در «بازارچه‌های مرزی» به فروش می‌رساندند اما این روش غیرقانونی اعلام شد و یکی از این فروشگاه‌ها به نام «اروپا»اقدام به کسب مجوّز و واردات جی-واگن کرد.از آنجایی که مشتریان با به دست آوردن آن، چیزی را داشتند که چشم دیگران را به خود خیره می‌کرد قیمت فراتر از ۱۰۰ هزار دلار آن برای آنان چندان به چشم نمی آمد. امّا در ایالات متحده از وقتی که مرسدس از سال ۲۰۰۲ شروع به فروش آن در این کشور کرد موقعیت جی-واگن در آن کشور تثبیت شد.
قدرت و استحکام جی-واگن بینظیر بود.ظاهر ارزشمند و تأثیرگذار این خودرو باعث شد که مرسدس به جای جایگزینی کلاس GL مدل ۲۰۰۷ برایش همچنان آن را حفظ کند.در هر کدام از ۴ سال گذشته این تراک رکورد فروش امریکایی خود را پشت‌سر گذاشته و بیشتر از همه تریم AMG که یک مدل سطح بالای سودآور است٫فروش داشته است. با این حال در سالهای اخیر بنز نسخه‌های با قابلیت بالاتر و لوکس‌تر از جی-واگن عرضه نموده است.برخی از این مدلها عبارتند از: مدل ۱۲ سیلندر G۶۵، مدل سه محوره G۶۳ ۶×۶، مدل عریض و سرسختG۵۰۰ ۴×۴ و مدل کشیده و نیمه‌کانورتیبل مرسدس-مایباخ G۶۵۰ لندولِت با قیمت ۵۰۰ هزار دلار.
به هر حال یک مدل کاملاً جدید از جی-واگن برای سال ۲۰۱۸ در حال ساخت است. هرچند ممکن است این مدل باشکوه‌تر و لوکس‌تر از مدل قبلی باشد، امَا منتظر تغییرات اساسی در آن را نیستیم چون در مدرنیزه کردن مهمترین چیز این است که کلاس G همان کلاس G باقی بماند.

مطالب مشابه
نظرات
ثبت نظر