راز کدهای خودرویی در برندهای مختلف

۱۳۹۷/۰۱/۰۴      ۱۹۳۳۵

 
شرکت‌های مختلف خودروسازی، هر کدام از کدها و سرواژه‌های متنوعی مانند GTI، GT-R، RS و ... در مدل‌های تولیدی خود استفاده می‌کنند. در این مطلب، با معنی اصلی کدهای خودرویی آشنا خواهید شد.استفاده از کدها یا سرواژه‌های کوتاه در چند سال اخیر بیشتر از گذشته شده است. برخی از شرکت‌های با استفاده از سرواژه‌های مختلف نام کامل یک مدل خودرو مانند سوبارو BRZ، مزدا MX-5 یا لینکلن MKX را به وجود می‌آورند و برخی دیگر کدهای انحصاری بیشتری در برند خود استفاده می‌کنند. تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ از کدهای منحصربه‌فرد و مخصوص به‌ خود استفاده می‌کنند که در ادامه‌ی این مقاله به معروف‌ترین این موارد اشاره می‌شود.
 

آکورا:

 
 
آکورا NSX
 
آکورا به‌عنوان برند لوکس و زیرمجموعه‌ی هوندا از کدهای بی‌شماری در محصولات خود استفاده می‌کند که گویا برای درک بعضی از آن‌ها باید دوره‌های تحصیلات عالی را گذراند. چهار سرواژه‌ی معروف این برند که شاید افراد زیادی معنای واقعی آن‌ها ندانند بدین شرح است:
 
NSX: مدل خودرو تشکیل شده از ۳ واژه‌ی New, Sportscar, Experimental به معنی خودروی اسپرت جدید آزمایشی
 
SH-AWD: این کد که از سرواژه‌های Super Handling All-Whel Drive تشکیل شده، به معنی فرمان‌پذیری عالی تمام چرخ محرک است که روی بدنه‌ی برخی مد‌ل‌ها درج می‌شود. به بیان ساده، سیستم تمام چرخ محرک و تمام خودکار هوندا با این کد شناخته می‌شود.
 
P-AWS: سیستم تمام چرخ فرمان‌پذیر که در آن چرخ‌های عقب به‌طور مستقل فرمان می‌گیرند در قالب Precision All-Wheel Steer تعریف شده است.
 
TMU + IPU: این کد که برای اولین بار در نسل جدید NSX استفاده شده، معرف سیستم پیچیده‌ی Twin Motor Unit + Intelligent Power Unit یا «قوای محرکه‎ی هوشمند دو پیشرانه در کنار هم» مدل اسپرت، هیبرید و موتورمیانی NSX جدید است.
 

آلفارومئو

 
مدل‌های زیبای آلفارومئو همیشه با کدهای مختلفی همراه بودند که با وجود ساده بودن، معنای کاملاً متفاوتی دارند. به‌عنوان مثال در محصولات جدید این شرکت ایتالیایی همچون استلویو، سرواژه‌های DNA در کنار دسته‌دنده درج شده است. برخلاف باور عموم مبنی بر اشاره‌ی این کد به دی‌ان‌ای اسید نوکلئیک، DNA در محصولات آلفارومئو به حالت‌های رانندگی مربوط است.
 
A.L.F.A: نام اولیه‌ی شرکت به معنای شرکت خودروسازی لمبارد ( [Società] Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) در زمان تأسیس توسط الکساندر داراک فرانسوی در سال ۱۹۱۰. این شرکت در سال ۱۹۳۲ در اختیار هولدینگ ایتالیایی IRI قرار گرفت.
 
DNA: حالت‌های رانندگی دینامیک، نرمال و ترکیبی؛ Dynamic, Normal, All Weather Modes
 
BMW
 
 
BMW M8 Gran Coupe Concept
 
شرکت‌های خودروساز آلمانی، تمایل بسیار به استفاده از نام‌های جدید دارند؛ به‌عنوان مثال کوپه‌ی چهاردر. بی‌ام‌و از سرواژه‌های جالب در تمام محصولات خود، از مدل خودرو تا قطعات قوای فنی استفاده می‌کند.
 
BMW: بی‌ام‌و یا درواقع ب‌ام‌و، سرواژه‌های Bayerische Motoren Werke  به معنی شرکت خودروسازی باواریا (بایرن) است.
 
SAV: کلاس اختصاصی بی‌ام‌و Sports Activity Vehicle، به معنی «خودروی اسپرت فعالیت‌محور» که جهت منحصربه‌فرد نشان دادن کراس‌اورهای این برند (مانند مدل X5) با SUV در دهه‌ی ۱۹۹۰ به وجود آمد.
 
VANOS: زمان‌بندی متغیر میل سوپاپ که واژه‌های آلمانی VAriable NOckenwellenSteuerung، تشکیل شده است. این فناوری در زبان انگلیسی با کد VCT شناخته می‌شود.
 
کادیلاک
 
 
کادیلاک 2018  Cadillac XTS
 
برخلاف باور عموم و حتی مانور تیم تبلیغاتی کادیلاک که حرف «V» را در مدل‌های CTS-V و ATS-V به معنی «شتاب» تعریف می‌کنند،‌ این حرف در ابتدا بیانگر تمرکز ویژه‌ی این برند آمریکایی به پیشرانه‌های V شکل بود. پیوند حرف V و شتاب در محصولات کادیلاک در چندسال اخیر ایجاد شده است.
 
CTS: ترکیب یکی از مدل‌های قدیمی کادیلاک (کاترا) با رویکرد جدید این شرکت CTS را به وجود آورده است. Catera Touring Sedan به معنی سدان تورینگ کاترا است.
 
DTS: ترکیب مدل کلاسیک کادیلاک دی‌وایل با رویکرد جدید این برند؛ فلسفه‌ی DeViile Touring Sedan همانند CTS است.
 
V: اشاره به پیشرانه‌های ۸ و ۱۶ سیلندر V شکل.
 
شورولت
 
 
کامارو ZL1
 
برند آمریکایی شورولت از سرواژه‌های مختلفی در کوپه‌ی اسپرت کامارو استفاده می‌کند. مدل جدید ZL1 1LE ترکیب دو کد متفاوت بوده که هنوز معنای دقیق آن‌ها مشخص نشده است. دیگر سرواژه‌های شورولت در تیپ‌های مختلف محصولات این برند مشاهده می‌شود.
 
LS: تیپ خودرو به معنی لوکس اسپرت ؛ Luxury Sport
 
RS: تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت ؛ Rally Sport
 
SS: تیپ خودرو به معنی سوپراسپرت؛ Super Sport
 
دوج
 
dodge challenger/ دوج چلنجر
 
با نگاهی کوتاه به مدل‌های مختلف دوج  یا داج که با پیشرانه‌ی هلکت تولید شدند، لیست بلندبالای سرواژه‌های متنوع این برند نمایان می‌شود. به‌عنوان مثال کد R/T برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ و در مدل کورونت (Coronet) استفاده شد.
 
R/T: تیپ خودرو به معنی جاده‌ای/پیست؛ Road/Track
 
SRT: تیپ خودرو به معنی جاده‌ای با فناوری مسابقه‌ای؛ Street & Racing Technology
 
392: اشاره به حجم ۶.۲ لیتری پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل؛ حجم ۳۹۲ اینچ مکعب پیشرانه
 
فراری
 
 
فراری 488 پیستا / Ferrari 488 Pista
 
برند ایتالیایی فراری، تعداد زیادی از کدها و سرواژه‌های متنوع خود را از خودروهای فرمول یک قرض گرفته است. به‌عنوان مثال، سیستم هیبرید کرس (KERS) هایپرکار لافراری، برای اولین بار در موتوراسپرت و در اوایل سال ۲۰۰۸ استفاده شد. از جدیدترین کدهای استفاده شده در مدل‌های فراری، حرف T است که پیش از این نیز به پیشرانه‌های توربوشارژ اشاره داشته است.
 
T: پیشرانه‌ی توربوشارژ یا نصب عرضی پیشرانه در خودرو؛ Turbocharged / Transverse
 
M: مودیفیکاتو یا تیپ بهینه‌شده‌ی خودرو؛ Modificato
 
KERS: سیستم بازیابی انرژی نیروی محرکه؛ Kinectic Energy Recovery System
 
فیات
 
 
fiat 500 abarth
 
شرکت ایتالیایی فیات در مدل‌های تولیدی خود سرواژه‌های گیج‌کننده ندارد؛ اما نام این شرکت یک واژه نیست و از سرواژه‌های یک عبارت ایتالیایی تشکیل شده است.
 
FIAT: شرکت خودروسازی ایتالیایی تورینو؛ Fabrica Italiana Automobili Torino
 
فورد
 
 
Ford Focus RS
 
برند آمریکایی فورد از سال‌ها پیش از کدها و سرواژه‌های انحصاری در محصولات پرقدرت خود مانند موستانگ استفاده می‌کند. اخیراً اما مدل‌های بیشتری با سرواژه‌های مخصوص فورد عرضه می‌شوند.
 
SHO: تیپ خودرو به معنی قدرت خروجی بسیار بالا؛ Super High Output
 
SVT: تیپ خودرو به معنی دپارتمان ویژه‌ی فورد؛ Special Vehicle Team
 
RT: تیپ خودرو به معنی فناوری اسپرت؛ Sport Technology
 
RS: تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت؛ Rally Sport
 
GMC
 
 
GMC Sierra Denali  2019
 
شرکت خودروسازی جنرال موتورز در سال ۱۹۰۹ بود که برند رپید موتور (Rapid Motor Vehicle Company) را خریداری کرد و در نام جدید GM Truck و Coach Division به معنی «پیکاپ‌های جنرال موتورز و دپارتمان وسایل نقلیه» آن را احیا کرد. این برند سپس در قالب سرواژه‌ی GMC خلاصه شد تا در ساخت خودروهای کلاس وانت پیکاپ و شاسی‌بلند و کراس‌اور فعالیت کند.
 
GMC: شرکت جنرال موتورز؛ General Motors Company
 
هوندا
 
 
honda civic TYpe R
 
شرکت ژاپنی هوندا، خالق دو کد پرطرفدار است که بدون شک  شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین سرواژه‌های صنعت خودروسازی لقب می‌گیرند. قدرتمندترین محصولات هوندا به‌خصوص مدل سیویک، همیشه با این سرواژه‌ها همراه بوده‌اند.
 
Si: تیپ خودرو به معنی انژکتور اسپرت؛ Sport Injected
 
Type R: تیپ خودرو به معنی مسابقه‌ای؛ Racing
 
VTEC: ویتک یا زمان‌بندی متغیر سوپاپ و کنترل الکترونیکی، سیستم انحصاری هوندا در پیشرانه‌ی ۴ سیلندر این برند است که مصرف کمتر به همراه دورموتور بالاتر را ممکن می‌کند؛ Variable Valve Timing & Lift Electronic Control
 
اینفینیتی
 
 
Infiniti Q50 / اینفینیتی
برند لوکس و زیرمجموعه‌ی نیسان کمتر از ۱۰ سال است که از سرواژه‌های مخصوص به خود استفاده می‌کند. اولین بار در سال ۲۰۱۰ و کوپه‌ی G37 بود که سرواژه‌ی IPL و در برخی مدل‌ها کد X اینفینیتی استفاده شد.
 
X: سیستم تمام چرخ محرک اینفینیتی؛ All-Wheel Drive
 
IPL: تیپ خودروی به معنی مدل پرفورمنس اینفینیتی؛ infiniti Performance Line
 
جگوار
 
 
جگوار F تایپ
 
برند بریتانیایی جگوار مدل‌های مشخص با کدهای قابل فهم دارد که توضیح آن‌ها لزومی ندارد. اما در سال ۲۰۱۶ در کنار مدل F تایپ جگوار و رنجرور اسپرت سرواژه‌ی جدیدی استفاده شد.
 
SVR: تیپ خودرو به معنی خودروی ویژه‌ی مسابقه‌ای؛ Special Vehicle Racing
 
SVO: اشاره به دپارتمان مخصوص تیونینگ، بهینه‌سازی و بازسازی جگوارلندرور؛ Special Vehicle Operations
 
لامبورگینی
 
 
 
کد SV برای اولین بار در اولین سوپراسپرت جهان، لامبورگینی میورا استفاده شد که تا به امروز، نمایانگر قدرتمندترین تیپ از سوپراسپرت‌های این برند ایتالیایی بوده است. مدل‌های پرطرفدار لامبورگینی مانند دیابلو، مورسیه لگو، اونتادور و ... همه در تیپ SV عرضه شده‌اند.
 
SV: تیپ خودرو به معنی فوق سریع یا به ایتالیایی سوپر ولوچه؛ SuperVeloce
 
لکسوس
 
 
LEXUS LFA
معروف‌ترین کد برند لوکس و زیرمجموعه‌ی تویوتا، حرف F و نمایانگر مدل‌های پرچم‌دار این شرکت است.
 
F: تیپ خودرو به معنی پرچم‌دار و اشاره به پیست معروف فوجی اسپیدوی ژاپن / Flagship / Fuji Speedway
 
مرسدس‌بنز
 
 
 
مرسدس AMG GT C
شناخته‌شده‌ترین سرواژه‌ای که همیشه در کنار برند مرسدس بنز خوش درخشیده، AMG است. دپارتمان تیونینگ و بهینه‌سازی مخصوص مرسدس نام خود را از دو مؤسس خود، هانس ورنر افرخت و ارهارد ملشر و محل تولد افرخت در آشپاخ آلمان الهام گرفته است.
 
AMG: افرخت ملشر گوسسپاخ؛ Aufrecht Melcher Großaspach
 
نیسان
 
 
نیسان GT-R
 
همانند کد مشهور GT-R در محصولات نیسان، دپارتمان تیونینگ و بهینه‌سازی این برند ژاپنی نیز از سرواژه‌های مشخص تشکیل شده است.
 
NISMO: نیسمو، دپارتمان تیونینگ، مسابقه‌ای و تیم موتوراسپرت نیسان؛ Nissan Motorsport International Limited
 
GT-R: مدل و تیپ خودرو به معنی گرن توزیمو مسابقه‌ای؛ Gran Turismo Racer
 
پورشه
 
 
پورشه تارگا / Porsche Targa 4 GTS
 
بیشتر محصولات پورشه، با نام‌های مشخص عرضه می‌شود. تیپ GTS مدل 911 این برند آلمانی در میانه‌ی تیپ‌های S و توربو قرار می‌گیرد.  البته GTS در بیشتر مدل‌های پورشه مانند 718 تا پانامرا استفاده می‌شود.
 
GTS: تیپ خودرو به معنی گرن توریزمو اسپرت؛ Gran Turismo Sport
 
سوبارو
 
 
subaru wrx
 
کدهای WRX و STI سال‌ها است که زینت بخش محصولات سرسخت برند ژاپنی سوبارو بوده‌اند. این دو سرواژه اوایل در کنار مدل ایمپرزا به کار می‌رفتند؛ اما امروز به مدل‌های مستقل تبدیل شده‌اند.
 
WRX: تیپ و مدل خودرو به معنی رالی کراس جهانی و مدل آزمایشی رالی جهانی؛ World Rally Cross / World Rally Experimental
 
STI: دپارتمان ریسینگ سوبارو؛ Subaru Tecnica International
 
فولس واگن
 
 
فولکس واگن گلف GTI Clubsport
 
کد GTI که در محصولات فولکس واگن همچون هاچ‌بک گلف استفاده می‌شود، هنوز منبع اصلی آن مشخص نشده است؛ ولی بیشتر کارشناسان خودرو این سرواژه را اشاره به پیشرانه‌ی آن می‌دانند.
 
GTI: تیپ خودرو به معنی گرندتورینگ انژکتور و اشاره به پیشرانه‌ی ۲ لیتری توربوشارژ؛ Grand Touring Injection
 
R: تیپ خودرو اشاره به بهینه‌سازی مسابقه‌ای؛ Racing
 
TDI: اشاره به پیشرانه‌ی توربوشارژ تزریق مستقیم دیزل فولکس واگن؛ Turbocharged Direct Injection
 
TSI: اشاره به پیشرانه‌ی توربوشارژ تزریق مستقیم بنزینی فولکس واگن؛ Turbocharged Stratified Injection

مطالب مشابه
نظرات
ثبت نظر
//