آشنایی با آچار آلن، تاریخچه و مزایای استفاده از آن

آشنایی با آچار آلن، تاریخچه و مزایای استفاده از آن، امروزه برای بسیاری از کاربرد های خانگی یا حرفه ای از آچارآلات مختلفی استفاده می شود در نتیجه آشنایی با این ابزار و نحوه کار کردن با آن، یکی از نیاز های روزمره برای بسیاری از افراد به حساب می آید. آچار ها در طیف وسیعی از مدل، سایز و ابعاد طراحی و تولید شده اند که با شناخت کاربرد های هر یکT می توان در مواقع مختلف از آن ها بهره برد. معمولا برای باز کردن یا بستن پیچ و مهره ها و اموری که نیاز به نیرویی بیش از قدرت انسان دارند، از این وسیله استفاده می کنیم. یکی از پرکاربرد ترین آچار ها، آچار آلن می باشد که در ادامه به بررسی این محصول می پردازیم.

آچار آلن چیست؟

در ساختن بسیاری از وسایل، از پیچ هایی به شکل شش گوش یا شش ضلعی استفاده می شود که برای باز و بسته کردن این اتصالات، باید از آچار آلن استفاده نمود. این ابزار، به شکل حرف L بوده و با مقطع ۶ ضلعی خود متناسب برای باز و بسته کردن انواع پیچ های آلن می باشد. پیچ آلن، پیچی است که در یک  سر آن، حفره‌ ای شش ‌ضلعی وجود دارد که نوک آچار آلن هنگام استفاده، در داخل آن قرار می‌گیرد.

تاریخچه آچار آلن

برخی معتقدند که برای اولین بار در سال ۱۸۶۰ ایده ساختن چنین ابزاری یا حداقل مشابه چنین ابزاری به ذهن بشر رسید اما خب به دلایل زیاد و متفاوتی مثل هزینه های زیاد، کمبود امکانات یا … چنین ابزاری تا سالیان سال ساخته نشد یا به ثبت نرسید تا اینکه برای نخستین بار به وسیله ویلیام جی آلن در سال ۱۹۰۹ به ثبت رسانده شد و نام این ابزار هم از همین شخص گرفته شده است. ویلیام جی آلن، طرح منحصر بفرد خود را در شرکت تولیدی آلن از هارتفورد، کانکتیکات (Hartford, Connecticut) ثبت کرد.

مزایای استفاده از پیچ و آچار آلن

  • این ابزار می تواند پیچ های خیلی کوچک را باز کند.
  • محل آچار خور پیچ، درون یک حفره می باشد و این امر، امکان ضربه خوردن و تغییر شکل دادن آن را کاهش می دهد.
  • از آنجا که این دو محصول، به شکل شش ضلعی می باشند، آچار دچار لیز خوردن یا لغزیدگی نشده و به آسانی با گیر کردن داخل سوراخ پیچ، موجب حرکت آن می شود.
  • این محصول، در اندازه و سایز های متنوعی موجود می باشد.
  • چکش خوار بودن آچار آلن، باعث می شود که در بعضی موارد پیچ راحت تر باز شود.
  • دسته بلند این آچار ها، باعث افزایش گشتاور می شود.
  • برای باز و بسته کردن یا حرکت دادن پیچ ها، می توان از هر ۲ سر آچار استفاده نمود.
  • این ابزار می تواند برای پیچ های بدون سر هم قابل استفاده باشد.
  • این آچار ها به علت اندازه کوچکی که دارند، به راحتی قابل حمل می باشند.