آشنایی با انواع آچار آلن و پیچ آلن

آشنایی با انواع آچار آلن و پیچ آلن، ار آچار آلن در مصارف عمومی و خانگی (تعمیرات لوازم خانه، استفاده در کارگاه ها یا مغازه ها و …)، مصارف صنعتی (تولید و تعمیر محصولات برقی، کلیه دستگاه ها و …)، تعمیرات خودرو (استفاده در مکانیکی ها) و تعمیرات لوازم الکترونیکی (تعمیرات گوشی، لپ تاپ، تبلت و ….) استفاده می شود. با ما همراه باشید تا با انواع آنها آشنا شوید.

انواع آچار آلن

آچار کمربندی

آلن کمربندی، در یک کاور قرار داده شده که همین امر باعث دسترسی راحت تر به آچار ها و سهولت استفاده از آن ها می شود.

آچار چاقویی

این محصول، ترکیبی از چند آلن است که کنار هم در یک وسیله شبیه دسته چاقو، قرار گرفته اند و از کنار باز می شوند. این محصول چند کاره شامل سایز های مختلفی شده و برای انواع پیچ ها کاربرد دارد.

آچار حلقه ای

این مدل هم مانند سایر مدل های آلن، حلقه ای است که طیف متعددی از آچارها با سایز های مختلف به آن وصل شده و کاربرد های مختلفی دارند تنها تفاوت این مدل در نوع کاور آن می باشد.

آچار پیچگوشتی

این محصول از نظر ظاهر و کارکرد، مشابه پیچگوشتی می باشد و با ابعاد کوچک خود، به راحتی قابل حمل می باشد.

پیچ آلن

این پیچ، به علت داشتن سطح صاف و قابل استفاده بودن در فضاهای محدود، یکی از پر استفاده ترین پیچ ها در صنعت به حساب می آید. ساختار پیچ آلن معمولا از آهن و یا فولاد بوده و مشابه پیچ و مهره های شش ضلعی است اما در گل با هم تفاوت دارند. این پیچ به سه نوع مختلف تقسیم می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

پیچ آلن استوانه ای

این محصول، مناسب زمان هایی است که در اتصالات مورد نظر، گل پیچ و سطح کار باید دقیقا هم سطح باشند و همچنین کاربرد های فراوانی در مصارف صنعتی و خانگی دارد. این مدل پیچ با نام پیچ آلن با سر نیز هم شناخته شده که دارای گشتاور مناسب و استحکامی بالا می باشد.

پیچ آلن سرتخت

از این نوع پیچ که دارای سرتخت و یک حفره شش گوشه است، معمولا در دستگاه های صنعتی، قطعات و سطوح نرم استفاده می شود. از مزایای این پیچ این است که با تعداد کمی از آن، می توان بالاترین میزان استحکام را فراهم نمود.

پیچ آلن مغزی

این پیچ به شکل استوانه ای رزوه شده و دارای گل پیچ نمی باشد. کاربرد این محصول معمولا در شیرآلات است و زمانی که به آچار یا پیچ گوشتی نیاز نیست از آن استفاده می کنیم.

نکات مهم در استفاده از آچار آلن

  1. هیچگاه از آچار آلن به عنوان چکش نباید استفاده کرد.
  2. از سایز و نوع مناسب آلن، اطمینان حاصل گردد.
  3. سمت بلند آچار آلن جهت باز و بسته کردن سریع پیچ آلن کاربرد دارد و برای محکم کردن پیچ باید از سمت کوتاه آچار آلن استفاده کرد.
  4. هیچگاه برای افزایش نیروی آچار، نباید وسایلی مانند لوله یا … را به دنباله آن اضافه کرد.
  5. از سفت بودن و استقرار کامل آچار در داخل پیچ اطمینان حاصل شود.
  6. آچار آلن باید همیشه تمیز و خشک باشد زیرا اگر سر آچار آلوده باشد، هنگام باز یا سفت کردن، پیچ آلن توسط آچار دچار لغزش شده و در نتیجه پیچ یا آچار ساییده شده و آسیب می بینند.
  7. در زمان استفاده از آچار آلن توجه شود که اندازه آچار معمولا در طول گذشت زمان تغییر می کند.