آشنایی با انواع انبر کاربردی در صنعت

آشنایی با انواع انبر کاربردی در صنعت، در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع انبر که در صنایع مختلف از آنها استفاده می شود بپردازیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با انواع انبرها آشنا شوید.

گاز انبر

از این محصول، در موارد نظامی و نجاری استفاده های فراوانی می شود. ساختار گازانبر به گونه ای است که نوک فک های آن کاملا در گیر شده و بیشترین فشار در همین قسمت متمرکز می شود به همین علت، گازانبر یک اهرم بسیار پرقدرت به حساب می آید و برای نگه داشتن، گرفتن موقت یک جسم یا قطع کردن، ابزار مناسبی می باشد.

انبر قفلی

انبر قفلی ابزاری است که در مواردی مثل ثابت نگه‌داشتن و گرفتن مهره و سرپیچ به‌عنوان آچار، در نگه داشتن لوله به عنوان آچار لوله گیر و در فشردن دو قطعه به یکدیگر به عنوان گیره استفاده می شود. این ابزار به شکلی طراحی و تولید شده که فاصله بین دو فک آن، توسط یک پیچ در قسمت پایین دسته، قابل تنظیم و قفل شدن می باشد. یکی از دو فک این انبر به صورت ثابت و فک دیگری متحرک می باشد که این موضوع در رابطه با دسته ها هم صدق می کند. ساختار این محصول از جنس فولاد و کاملا صیقلی بوده و برای بسیاری از نیاز ها کاربرد دارد.

انبر مفتول بر

مفتول بر، یک نوع ابزار برای برش انواع زنجیر، پیچ، قفل، میلگرد در بتن مسلح، فنس و هر گونه قطعه فلزی به صورت مفتولی و با ضخامت های مختلف می باشد. این وسیله شبیه به یک قیچی است با دسته های بلند که در واقع هرچه طول دسته بیشتر باشد، نیروی وارد شده به قطعه و در نتیجه قدرت برش، بیشتر می شود. تیغه های برش مفتول دارای لولاهای ترکیبی می باشد و این لولاها نیز قدرت برش را بیشتر می کنند.

انبر کلاغی

انبر کلاغی نوعی انبر است که از دو زبانه تشکیل شده است، این محصول به زبانه های کشویی و قابل تنظیم مجهز می باشد که یک زبانه آن به شکل منحنی بوده و زبانه دیگرش صاف است. نوع طراحی این محصول به گونه ای است که به شکل موازی و در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. از این وسیله برای تعمیر اشیا بزرگتر مثل لوله های بزرگ، باز و بسته کردن پیچ و مهره ها و نگه داشتن و سفت کردن اشیایی با اشکال غیر عادی استفاده می‌شود.

انبر دم باریک

از این محصول، بیشتر در زمان هایی استفاده می شود که برخی از قطعات کوچک، نیازمند کنترل شدن با ابزاری مخصوص این کار باشند مثلا هنگام افتادن پیچ های ریز در شیار ها، نصب پیچ ها و مهره ها در فضاهای محدود، خمکاری و چنین مواردی استفاده از انبر دم باریک گزینه مناسبی است و از آنجایی که دم باریک ها عایق هستند، برای امور الکتریکی مثل بریدن سیم برق یا لخت کردن سیم هم قابل استفاده بوده اند. آرواره های دم باریک نسبت به انبر دست، بلند تر بوده و به شکل مخروطی می باشند.

انبر سیم چین

همانطور که از نام این محصول پیداست، سیم چین وسیله ای است که برای بریدن انواع سیم کاربرد دارد و مانند موارد قبلی برای نگه داشتن قطعات، مورد استفاده قرار نمی گیرد. ساختار سیم چین به گونه ای طراحی شده است که هنگام بریدن، سیم را کاملا قطع کرده و سیم دچار آسیب و له شدگی نمی شود، این انبر هم دارای عایق بوده و به همین علت متناسب برای امور برقی می باشد.