آشنایی با شاه نشین سنتی و ویژگی های آن

آشنایی با شاه نشین سنتی و ویژگی های آن، طراحی خانه و ویلا نیازمند به اشراف به اصول خاصی می باشد. یک معمار و طراح باید به گوشه گوشه ی طراحی داخلی مسلط باشد و از زیر و بم طراحی داخلی سر در آورد. این هنرمندی و ظرافت معمار است که می تواند خانه ی شما را به مکانی زیبا و دلنشین تبدیل کند. در کنار این موضوع، شما نیز باید در مورد بخش های مختلف ویلا آگاهی داشته باشید تا در زمان ساخت یا خرید خانه و ویلا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.بنابراین بسیار مهم است که نه تنها معماران بلکه خود شما هم از این اصول سر در آورید تا در زمان خرید ویلا یا خرید خانه، این اصول را بررسی کنید. یکی از بخش های طراحی داخلی ویلا، طراحی بخش مربوط به شاه نشین کلاسیک و مدرن می باشد.

شاه نشین چیست؟

شاه نشین بخشی از خانه و ویلا است که طراحی آن نسبت به سایر بخش ها منحصر به فرد می باشد. این طراحی که در ایران دارای ریشه ی سنتی و اصیل می باشد، پیشترها به شکلی دیگر پیاده سازی می شده. شاه نشین در خانه های اصیل و باستانی قسمتی از خانه بوده که با گچبری هایی ظریف و هنرمندانه و آینه کاری همراه می شده و دارای حال و هوایی اصیل و با شکوه بوده است.

شاه نشین یکی از جذاب ترین بخش های طراحی داخلی است  که در نوع مدرن و کلاسیک پیاده سازی می شود. این روزها نمونه ی کلاسیک شاه نشین را کمتر مشاهده می کنیم اما تا دلتان بخواهد، سبک شاه نشین مدرن طرفدار دارد. شاه نشین به طور کلی در بخش شمالی ویلا ساخته می شود و دارای فضای نورگیر عالی می باشد. نوری که در محوطه ی شاه نشین می تابد، این فضا را به فضایی درخشان و زیبا تبدیل می کند که در ساعات میانی روز مناسب برای استراحت، مطالعه و صرف غذا خواهد بود. از این رو می توانید یک میز ناهارخوری کوچک یا میز مطالعه در شاه نشین خانه تان قرار دهید.

 شاه نشین در قدیم

شاه نشین در گذشته با عناوینی چون سه دری و پنج دری نیز عنوان می شده است که شیشه های رنگی و چشم نواز آن مهم ترین مولفه در طراحی آن بود. زمانی که آفتاب از بیرون به درون شاه نشین می تابید، با عبور از شیشه های رنگی، طرخی بسیار زیبا بر سقف های آینه کاری شده ی شاه نشین پدید می آورد.

شاه نشین در سبک سنتی دارای شکوه و عظمت زیادی است به ویژه در خانه های باستانی ایران که این شکوه را می توان به عینه مشاهده کرد. هرچند امروزه روز تنها نامی از شاه نشین در معماری باقی مانده و طراحی مدرن آن کاملا متفاوت از طراحی سنتی آن است. طراحی سنتی شاه نشین با سقفی گنبدی شکل همراه می شده که به علت ارتفاع زیاد سقف شاه نشین، این محوطه همواره دارای هوایی مطبوع و خنک به ویژه در فصول بهار و تابستان بوده است. شیشه های رنگی، گچبری، آینه کاری های سقف نیز پای ثابت طراحی شاه نشین بوده است.

شاه نشین ویلا به طور کلی دارای وسعت بیشتری نسبت به سایر بخش های ویلا می باشد، هرچه نباشد این حوزه به نام شاه نشین شناخته می شود و برازنده ی شاه نیست که در فضایی تنگ و کوچک بنشیند. بنابراین معماران تمام تلاش خود را می کردند تا شاه نشین را با ابهت تمام طراحی کنند. امروزه روز نیز با توجه به وسعت و اندازه ی خانه، بیشتری فضا برای شاه نشین در نظر گرفته می شود. شاه نشین همچنین می توان مکان مناسبی برای پذیرایی از مهمانان باشد چرا که دارای وسعت عالی و نور و چشم انداز خوبی می باشد.