آشنایی با واژه شاه نشین و ویژگی های آن

آشنایی با واژه شاه نشین و ویژگی های آن، از عنوان زیبای شاه نشین، به تنهایی چیزهای زیادی دستگیر خواهد شد. اگر با شاه نشین خانه آشنایی نداشته باشید، کافی ست کمی به این واژه دقت کنید، مسلم است که واژه ی شاه نشین واژه ای ست که از هنر معماری خانه و ویلا نشات گرفته است و همچون ماهیتی که در واقعیت دارد نامی با شکوه بر آن نهاده شده. اما شاه نشین چیست و چه سبکی از طراحی را شامل می شود؟

ویژگی های شاه نشین چیست؟

طراحی شاه نشین آن هم در قالب سبک مدرن این روزها از ماهیت و اصالت قدیمی این آن دور شده و در قالب سبکی جدید در منازل پیاده سازی می شود. وجود پنجره های بزرگ و شفاف در ویلا که چشم اندازی زیبا و نوری درخشان را برای شاه نشین به ارمغان می آورند و موجب بزرگتر به نظر رسیدن خانه می شوند از جمله ویژگی های شاه نشین در منازل مدرن است.

یکی از ویژگی های مهم شاه نشین در خانه های قدیمی، وجود حوض آب در مقابل درب ورودی شاه نشین است که موجب خنک شدن و هرچه مطبوع شدن بیشتر هوا در این اتاق می شود. از آنجایی که سقف شاه نشین در ارتفاع بالاتری نسبت به سقف های عادی قرار دارد، هوای گرم به سمت بالای اتاق رفته و فضا خنک می شود. از طرفی نور منعکس شده از سطح آب حوض و برخورد آن به شیشه هاس رنگی موجب می شده است تا نورهای رنگی زیبایی بر سقف شاه نشین جلوه کنند.

شما می توانید تمامی این موارد را در طراحی ویلای خود نیز پیاده سازی کنید البته به شرطی که در این مسیر از طراحان خلاق و حرفه ای کمک بگیرید تا در قالب سبک های مدرن و امروزی این طراحی را برای شما اجرا نمایند.

نتیجه گیری

شاه نشین از گذشته تا کنون یکی از بخش های مهم و ضروری منازل بوده و هست که فضایی آرام و دنج را به ارمغان می آورد. شاید امروزه روز دیگر خبری از آینه کاری های سقف و شیشه های رنگی و حوض و پشتی های سنتی در شاه نشین منازل نباشد اما همچنان ضرورت آن برای خانه ها احساس می شود. شاه نشین موجب می شود تا محیط خانه وسیع تر به نظر برسد و در طول روز بتوانید به نحو احسنت از نور طبیعی خورشید بهره مندی شوید.

شاه نشین های امروزی با اثاثیه هایی همچون کتابخانه، تخت، مبلمان راحتی و میز مطالعه تجهیز می شوند که اقتضای زندگی های امروزی است. افراد برای کسب آرامش و خلوت کردن در چنین فضایی می توانند این احساس را داشته باشند. فضایی که روشنی آن به حد کافی باشد و تختی برای استراحت و یا مطالعه در آن مهیا شده باشد.