انبر چیست، از چه زمانی کشف شد و برای خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد

انبر چیست، از چه زمانی کشف شد و برای خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد، کلمه انبر، به هر نوع شیئی گفته می شود که به کمک آن می توان برخی از اشیاء که به علت کوچک بودن، قابل گرفته شدن یا جابجایی با دست نیستند را نگه داشته یا حرکت داد. انبر دستی، نوعی ابزار است که برای چرخش یا خم کردن قطعات کوچک، برش، خم کردن، نگهداری و کنترل سیم ها، بیرون آوردن میخ از دیوار، فرم دادن مفتول ها، سفت کردن مهره و اموری از این قبیل استفاده شده و کاربرد دارد. در ادامه به بررسی تاریخچه کشف انبر، نکات مهم در هنگام خرید آنها می پردازیم. در انتها نیز به معرفی معروف ترین انبر، یعنی انبردست خواهیم پرداخت.

تاریخچه انبر ها

انبر در واقع یک نوع اختراع کلی در تاریخ است و این یعنی یک مبدا تاریخی خاص برای پیدایش انبرها وجود ندارد زیرا انسان ها از هزاران سال پیش از میلاد با انواع فلزات سرو کار داشتند و برای کار با آن ها نیازمند ابزاری به شکل انبر بودند تا برای امور ریخته گری یا آهنگری دچار مشکل نشوند اما پیشرفت ابزار آلاتی همچون انبردست از شکل چوبی تا برنزی به احتمال زیاد از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد اتفاق افتاده است.

نکات مهم در هنگام خرید انبر ها

  • مورد اول، جنس و کیفیت مواد استفاده شده در ساختار انبر هاست که که موجب دوام عمر انبر شده و همچنین در میزان نیروی وارده از طرف انبر هم تاثیر گذار است. از بهترین ترکیباتی که می تواند در ساختار این محصول بکار رود می توان به ترکیب کروم وانادیوم با فولاد اشاره کرد که باعث مقاومت انبر ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود.
  • مورد دوم، توجه به روکش دسته ها می باشد زیرا از آنجا که ممکن است انبر سر بخورد و کار را با مشکل رو به رو کند بهتر است فرم و شکل دسته ها به شکلی باشد که به سهولت در دست قرار گرفته و جنس روکش آن هم به گونه ای باشد که موجب لغزش در حین کار نشود.
  • مورد سوم، آرگونومی انبر است به این معنا که شکل ظاهری، مواد استفاده شده در ساخت و ابعاد هر قسمت از انبر باید پیرو یک استاندارد بوده و با یکدیگر هماهنگی کامل داشته باشند.

انبردست

این محصول، متشکل از ۲ اهرم است که به یکدیگر متصل شده اند و روکش آن ها از جنس پلاستیک می باشد تا هم در مقابل جریان الکتریسیته به صورت یک عایق عمل کند و هم به سهولت در دست قرار گرفته و لیز نخورد. سر انبردست ها به صورت دندانه دار درست شده تا قطعه مورد نظر ما محکم درون آن قرار گرفته و تکان نخورد. اگر با دقت به یک انبردست نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این وسیله به گونه ای طراحی شده است که نوک آن مناسب نگه داشتن اشیاء و قسمت میانی مناسب برش سیم ها می باشد.

هر انبردست از ۳ قسمت اصلی درست شده است:

  • دسته ها که روکش پلاستیکی دارند
  • مرکز اصلی که موجب باز و بسته شدن انبر می شود
  • سر انبر که مناسب نگهداری اشیاء است