برای خرید قفل حیاطی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید قفل حیاطی به چه نکاتی باید توجه کرد؟، اگر شما نیز قصد خرید قفل حیاطی را دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با نکات مهم هنگام خرید این نوع قفل ها بیشتر آشنا شوید. 

راهنمای خرید قفل حیاطی:

  • توجه به جنس نوک ساچمه های کله قندی، بسار مهم است زیرا این قیمت به طور مداوم با بدنه کلید در تماس بوده و به دلیل ایجاد اصطکاک دچار فرسایش می شود؛ حال اگر این قسمت از استحکام بالایی برخوردار نباشد، خرد می شود و پس از مدتی از باز شدن قفل، جلوگیری می کند.
  • کیپ بودن کلید در داخل قفل، کیپ بودن توپی در بدنه و لقی کم توپی سه فاکتور حائز اهمیت هستند که از نشانه های یک قفل خوب به حساب می آیند. اگر نوپی داخل بدنه کیپ نباشد، ساچمه ‌ها احتیاجی به ورود کامل به بدنه، ندارند. در این زمان، با خروج از محوطه مربوط به توپی، موجب آزاد سازی مغزی می شوند. این به معنی آن است که کلید های مشابه، در را به آسانی باز می کنند.
  • به دلیل آن که هر ساچمه روی مغزی در حکم یک رقم رمز به حساب می آید، هر چقدر تعداد ساچمه‌ ها بیشتر باشد یافتن رمز درست سخت تر بوده و درنتیجه میزان امنیت قفل بیشتر خواهد بود. قفل ‌های معمولی بین پنج تا شش ساچمه دارند. اما قفل ‌هایی هم هستند که تا پانزده ساچمه که پنج‌ تایی در امتداد محور های مختلفی می‌باشند نیز دارند.
  • کیپ بودن ساچمه ‌ها در داخل  سوراخ ها نیز موجب آن می‌ شود که قفل، از حساسیت بالاتری برخوردار باشد. کیفیت بالای جنس بدنه، موجب آن می‌ شود که بدنه سوراخ ‌ها بر اثر فرسایش و اصطکاک با ساچمه‌ ها گشاد نشده و حساسیت قفل کاهش پیدا نکند؛ گفتنی است با گشاد شدن سوراخ‌ ها در زمان ورود کلید، ساچمه‌ ها به بدنه گیر کرده و کلید قادر نیست به داخل قفل وارد شود.
  • یکی از نکات مهم در خرید این قفل ها، توجه به داشتن پین های تعبیه شده در قسمت جلویی ساچمه ها می باشد؛ زیرا ساچمه ها مهم ترین قسمت قفل های حیاطی می باشند و اگر آن ها را خارج کنیم قفل با تمام کلید های مشابه با کلید خود (از لحاظ قطر)، به راحتی باز می شود؛ نکته آن جا است که این ساچمه ها که در قسمت پایین قفل می باشند، از طریق دریل به آسانی از کار می افتند. به همین دلیل، وجود پین های استوانه ای فولادی مانع از انجام این امر می شود. در بسیاری از قفل های ارزان قیمت این پین ها وجود ندارند. یا از جنس آهن بوده و به آسانی بریده خواهند شد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از قفل:

  • این قفل ها، در سایز های شش و هفت سانتی جهت استفاده در درب هایی با قطر های متنوع ساخته می شوند؛ اگر از قفل های هفت سانتی متری برای درب های باریک استفاده گردد، قفل به اندازه زیادی از درب بیرون مانده و به راحتی با فشار انبر قفلی شکسته شده و درب باز می گردد. پس لازم است که سایز قفل و قطر درب با هم مطابقت داشته باشد. از آنجایی که سوراخ وسط قفل متقارن نیست، قفل نباید از سمتی که امنیت کمتری دارد بیرون بماند.
  • حتما در شب ها یا هر زمانی که به خواب می روید، درب را در حالت قفل قرار دهید. زیرا به هر حال برداشتن کلید از روی قفل کار صحیحی نمی باشد.