برای سرویس و نگهداری تیغه برش بتن و تیغه آسفالت بر، به چه نکاتی باید توجه کرد
برای سرویس و نگهداری تیغه برش بتن و تیغه آسفالت بر، به چه نکاتی باید توجه کرد

برای سرویس و نگهداری تیغه برش بتن و تیغه آسفالت بر، به چه نکاتی باید توجه کرد، یکی از وسایل کاربردی در پروژه های راه و شهرسازی، تیغه آسفالت بر است که برای برش آسفالت و بتن به کار می رود. گاهی اوقات برای تعمیرات خیابان ها، کابل کشی، خطوط آب و فاضلاب و ... نیاز به برش آسفالت یا بتن می باشد. در این موارد از تیغه آسفالت بر استفاده می کنند. این کار باعث می شود تا برش آسفالت بسیار تمیز و در مدت کوتاهی انجام شود.

در ساختار این دستگاه یک تیغه گرد و مستحکم وجود دارد که با توجه به تنظیمات انجام شده، برش هایی تمیز و دقیق انجام می دهد. زمانی که از تیغه آسفالت بر استفاده می کنند، معمولا آسیبی به اطراف کار وارد نمی شود. این امر موجب می شود تا به جای تخریب آسفالت از تیغه آسفالت بر و دستگاه های دیگر استفاده شود.
تیغه آسفالت بر با تیغه برش بتن و سنگ تفاوت دارد. با توجه به اینکه آسفالت نرم است باید برای برش آن از تیغه های الماس سخت استفاده کرد.

انواع تیغه های آسفالت بر

تیغه های آسفالت بر شامل انواع خشک، مرطوب، تیغه های آسفالت کند بر و تیغه های آسفالت تیز بر می شوند. تیغه های خشک، اتصال ضعیف تری دارند. تیغه های مرطوب باید در زمان فعالیت حتما آبکاری و روغن کاری شوند.
تیغه های آسفالت کند بر عمر بالایی دارند و برای برش آسفالت به کار می روند. در این حالت فشار خیلی زیادی به دستگاه وارد می شود. تیغه های آسفالت تیز بر به سرعت آسفالت را برش می دهند. این تیغه ها عمر کوتاهی دارند و در مدت زمان کمی از بین می روند. تیغه های آسفالت تیز بر نسبت به نوع قبلی فشار کمتری به دستگاه وارد می کنند.

تیغه برش بتن چیست؟

تیغه برش بتن جزو صفحه های برش صنعتی است که برای برش بتن و آسفالت به کار می رود. سطوح بتنی بسیار سخت هستند و برش آنها به راحتی امکان پذیر نیست. به همین علت باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشد. این تیغه ها می توانند به راحتی سطوح بتنی را برش دهند.
از این تیغه ها برای برش آسفالت هم استفاده می کنند. باید توجه داشته باشید که از تیغه آسفالت بر جهت برش بتن استفاده نکنید. این کار موجب کاهش عمر تیغه ها می شود.

نکات مهم برای سرویس و نگهداری تیغه برش بتن یا تیغه آسفالت بر

1- به مدت طولانی ازاین تیغه ها استفاده نکنید و زمانی را صرف خنک شدن تیغه ها کنید. این کار را می توانید با استفاده از آب خنک انجام دهید.

2- همیشه تیغه برش را تمیز نگه دارید.

3- تیغه برش در یک مدت زمان مشخصی بازدهی دارد. پس از گذشت این زمان، تیغه را تعویض نمایید.

4- مطمئن شوید که تیغه کاتر به محور دستگاه متصل است و با آن تراز می باشد.

5- دقت داشته باشید که سرعت و قدرت موتور دستگاه برش، فشاری به تیغه وارد نکند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره ی تیغه برش بتن و تیغه آسفالت بر اطلاعاتی در اختیار شما قرار دادیم. اگر قصد خرید این وسایل را دارید به نوع کارکرد، عدم انحراف تیغه، سطح سخت و یکپارچه تیغه، ضد زنگ بودن تیغه و هسته سخت آن توجه کنید.