شومینه های بدون دودکش چگونه کار می کنند و آیا می توان به ایمن بودن آنها اطمینان داشت؟

شومینه های بدون دودکش چگونه کار می کنند و آیا می توان به ایمن بودن آنها اطمینان داشت؟، اگر به دنبال ایجاد فضایی دنج و حال و هوایی گرم و صمیمی در خانه خود هستید، شومینه های گازی بدون دودکش بهترین انتخاب به شمار می آیند. در حالی که اکثر افراد علاقه به تماشای آتش و شعله های آن در شب های سرد زمستان دارند، دود ناشی از سوختن آن، خاکستر و تلاش برای روشن نگه داشتن شومینه ممکن است برای آنها خسته کننده باشد.

شومینه گازی بدون دودکش چگونه کار می کند؟

این شومینه ها از گاز برای روشن نگه داشتن هیزم های سرامیکی استفاده می کنند. شومینه گازی بدون دودکش انتخابی بسیار مناسب برای افرادی است که می خواهند خانه ای گرم در زمستان داشته باشند. گاز از طریق لوله های مخصوص به شکاف های کوچک درون هیزم های سرامیکی هدایت می شود. هر شومینه مجهز به یک دستگاه کنترل برای تنظیم میزان گاز ورودی به هیزم هاست. برای ایجاد شعله نیز تنها از فندک نصب شده در آن استفاده می گردد. شعله فندک منجر به سوختن گاز و شعله ور شدن آن می شود، در نتیجه هیزم ها روشن شده و پس از چند دقیقه گرمایی دلچسب در فضا حس می شود.

هیزم های سرامیکی دارای شیارهای مخصوص برای ورود گاز می باشند، از این رو با یک الگوی مشخص منجر به ایجاد شعله می شوند. این هیزم ها به صورت مجموعه در کنار هم قرار گرفته اند و شعله لازم برای گرمایش فضا را فراهم می نمایند. در شومینه های بدون دوکش گاز از آزادی بیشتری برخوردار است و طبق یک الگوی مشخص می سوزد. هنگامی که اولین جرقه زده شد و شعله ها پدیدار شدند، گاز شروع به سوختن می کند. در شومینه های دوکش دار با سوختن گاز، دود ناشی از سوخت به سمت دودکش روانه می شود؛ اما در شومینه بدون دودکش، گازها از بالای شومینه وارد اتاق می شوند و اکسیژن از زیر آن وارد می شود.

چرا شومینه گازی بدون دودکش ایمن است؟

سوخت مورد نیاز این نوع شومینه گاز است، از این رو مقدار نامحسوسی از آن وارد فضای اتاق می شود. شومینه های گازی برخلاف شومینه هایی که با هیزم روشن می شوند ایمن تر و سالم تر هستند و برای سلامتی انسان مضر نیستند.

شومینه های گازی مانع از سردرد در افراد شده و آرامش را به آنها هدیه می دهند. به همین دلیل اکثر افراد متمایل به استفاده از شومینه های گازی در منزل خود هستند. هنگام نصب شومینه های گازی دو انتخاب پیش رو دارید، شومینه های دودکش دار و شومینه های بدون دودکش. انتخاب یکی از این دو نوع شومینه به فضای شما و محل نصب بستگی دارد.