چگونه می توان یک حیاط کوچک را بزرگ و دلباز جلوه داد؟

چگونه می توان یک حیاط کوچک را بزرگ و دلباز جلوه داد؟، حتما شما هم تابحال با مشکل کمبود و کوچکی فضا مواجه بوده اید و می دانید که طراحی باغ های کوچک همچون دیگر فضا های کوچک نسبت به فضا های بزرگ، نیازمند توجه و دقت بیشتری می باشند. چرا که شما بایستی با ظرافت بیشتری نسبت به طراحی اینگونه فضاها اقدام کنید تا بتوانید در عین کوچکی فضا، یک مکان زیبا و کاربردی را برای خود ایجاد نمایید.

ساخت دیوار های کوتاه

برای طراحی محوطه سازی باغ کوچک ، ساخت دیوار های کوتاه در فضاهای میانی باغ های کوچک این امکان را به شما می دهد تا بتوانید از آن ها به عنوان محلی برای کاشت گیاهان و یا از لبه های آن، به عنوان مکانی برای نشستن استفاده کنید. این روش می تواند برای کاشت گل و نیز فضایی برای نشستن های دورهمی بسیار مفید باشد.

اجرای دیوار سبز یا استفاده از شلف

در طراحی داخلی باغ ها یا طراحی باغچه های کوچک برای حیاط منزل شاید با مشکل کاشت گل مواجه شوید. برای برطرف کردن چنین معضلاتی شما می توانید از انواع دیوار های سبز استفاده نمایید. اجرای دیوار سبز به شما کمک می کند تا گل های خود را بر روی دیوار بکارید و از فضای کوچک باغ بهترین استفاده را ببرید.

همچنین اگر تمایلی به اجرای دیوار سبز یا گرین وال ندارید، می توانید از شلف هایی که در بازار وجود دارند خریداری کرده و بسته به سلیقه ی خود آن ها را در قسمت های مختلف دیوار باغ خود نصب کرده و بر روی آن ها گلدان گل و یا تزئینات مختلف قرار دهید.

استفاده از رنگ های روشن یا سفید برای دیوار های باغ

توجه کنید که برای فضا های کوچک معمولا از رنگ های سفید یا روشن استفاده می کنند تا کمی به فضا حجم داده و با ایجاد روشنایی بیشتر، فضا را بزرگ تر جلوه دهد.

استفاده از گلدان های کوچک و بزرگ به جای کاشت گیاهان در باغچه حیاط منزل

طراحی و محوطه سازی باغ های کوچک را به گونه ای انجام دهید که نیازی به ایجاد باغچه نداشته باشید تا فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید. همچنین برای کف پوش باغ نیز به جای چمن می توانید از سنگ ریزه استفاده کنید.

استفاده از وسایل دکوراتیو رنگی را جدی بگیرید

استفاده از رنگ ها یکی دیگر از ایده هایی برای طراحی  محوطه باغ های کوچک در حیاط منزل یا ویلا می باشد. درواقع شما می توانید به کمک استفاده از وسایلی همچون مبلمان و یا نرده های رنگی برای گل های بالارونده، به باغ و باغچه ی خود رنگ داده و توجه را به سمت رنگ های جذاب جلب کنید تا به این طریق کوچکی فضا چندان به چشم نیاید. برای این منظور حتی می توانید از کوسن های رنگی بر روی مبل ها نیز بهره برده و به این طریق باغی زیبا را برای خود بیارایید.

جدی گرفتن فضاهای کوچک و به ظاهر بلا استفاده

توجه کنید که حتی از کوچکترین فضا هایی که در باغ کوچک شما وجود دارد نیز ساده نگذرید و با انتخاب یک چیدمان مناسب برای آن ها، فضایی زیبا را ایجاد نمایید. به عنوان مثال می توانید از میز های کوچک یا گلدان های رنگی و یا مجسمه هایی که با محوطه هارمونی داشته باشند در این قسمت ها استفاده نمایید.

می توانید از دیوار های خاص استفاده کنید

امروزه ایده های مختلفی برای طراحی انواع دیوار ها وجود دارند که شما می توانید بسته به سلیقه ی خود از میان آن ها انتخاب کرده و دیوار های طرح داری ایجاد کنید که فضا را زیباتر نمایند.

نورپردازی

نورپردازی نیز از دیگر ایده هایی برای طراحی محوطه باغ کوچک می باشد که شما می توانید به کمک ان باغی زیباتر و بزرگ تر داشته باشید. خوشبختانه امروزه انواع روش های نورپردازی وجود دارند که شما می توانید با بهره گیری از آن ها، یک باغ دنج و زیبا را برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی خود ایجاد نمایید.

یک درب زیبا برای باغ 

انتخاب یک درب زیبا و مناسب برای نیز شاید یکی از دیگر روش هایی باشد که معمولا افراد آن را نادیده گرفته و کمتر مورد توجه قرار می گیرد. اما دقت کنید که یک درب زیبا می تواند نمایانگر یک باغ زیبا نیز باشد.

توجه را به سمت المان های مرکزی سوق دهید

یکی دیگر از روش هایی که می توانید به کمک آن محوطه باغچه های کوچک را در حیاط منزل طراحی کنید آن است که می توانید در مرکز بین دو دیوار باغ خود، از وسایلی همچون آلاچیق، آبنما، پرگولا و یا دیگر صندلی های آفتاب گیر استفاده کرده و به این طریق کوچک بودن فضا را کمرنگ تر جلوه دهید.